RSS
Indlæg
Kommentarer
Genforeningsstenen står på hjørnet af Vestergade og Bøjstrupvej.

Pga. Corona/Covid-19 er dette arrangement udsat på ubestemt tid.

Tirsdag d. 22. sept. kl. 18.30 gennemfører vi det udsatte Genforeningsjubilæum.

Vi mødes ved forsamlingshuset. Vejret afgør om vi går ned til byens flag, hvor genforeningsstenen står. Her synger vi en fællessang og får en fortælling om stenen, som oprindelig stod foran kirkegårdslågen. Den blev afsløret på genforeningsdagen i 1920.

Tilbage i forsamlingshuset serveres der kaffe og forskellige kager. Vi skal blandt andet smage en med det sønderjyske navn “goed raj“, som i kogebogen kan findes som “gode råd.” Samtidig vil der være forskellige indslag med sang og fortællinger af lokale aktører.

Arrangementet samt kaffen og de gode kager, kaffen koster kun kr. 40,-

Alle er velkommen – ikke kun medlemmer.

Vi tager forbehold for Corona/Covid19 

Skriv en kommentar