RSS
Indlæg
Kommentarer

Kom og se film torsdag den 14. maj kl. 19.00

Keld Østergaard, Ebdrup, har produceret DVD’er med gamle billeder fra bla. Kolind, Ebdrup og Pederstrup. Det er blevet en flot billedkavalkade tilsat fortællinger og musik af Kirsten Kroer Sørensen, Kolind.

Ved at se filmen vil man kunne få et indtryk af, hvordan en lignende vil kunne laves om Jernbanen. Keld Østergaard vil gerne i kontakt med mennesker, der har fotos han kan låne. Det kan være gamle og nyere fotos af tog, bygninger, arbejde ved banen, de ansatte osv.

Aftenens vært er Marie Magdalene Forsamlingshus i samarbejde med Kirsten M. Frandsen, Ryomgård, Keld Østergaard, Ebdrup og Jan Hansen, Thorsager, formand for Djursland Jernbane Museum.

Der er fri entre og mulighed for at købe kaffe/kage/øl/sodavand.

Skriv en kommentar